gimda

Intymi moterų sveikata su raudonos šviesos terapija. Ką sako mokslas

Intymi moterų sveikata su raudonos šviesos terapija. Ką sako mokslas

 Moterų intymi sveikata vis dar retai aptariama atvirai, tačiau tai nereiškia, kad ji mažiau svarbi. Menopauzės simptomai, makšties sausumas, diskomfortas ar sumažėjęs jautrumas – tai temos, apie kurias kalbėti būtina. Ir čia į pagalbą ateina pažangus, bet švelnus sprendimas – raudonos ir artimosios infraraudonosios šviesos terapija.

Mokslo ir technologijų pažanga atveria naujas galimybes, leidžiančias pasirūpinti savimi be invazinių procedūrų ar hormonų. Kaip veikia šviesos terapija, kokią naudą ji teikia intymiai zonai, kokie tyrimai ją pagrindžia bei kaip šią terapiją galima patogiai taikyti namuose – įtraukiant į kasdienę gerovės rutiną?

Kaip veikia raudonos ir infraraudonosios šviesos terapija?

Raudonos šviesos terapija, dar vadinama fotobiomoduliacija arba mažo intensyvumo šviesos terapija, sulaukė didelio dėmesio kaip neinvazinis metodas įvairioms sveikatos problemoms spręsti, įskaitant moterų intymios sveikatos gerinimą. Ši terapija naudoja specifinius raudonos (apie 620–700 nm) ir artimosios infraraudonosios šviesos (apie 700–1400 nm) bangos ilgius ląstelių funkcijoms stimuliuoti. Abi šviesos rūšys veikia sinergiškai: raudona šviesa veikia paviršinius audinius, o infraraudonoji – gilesnius sluoksnius, taip aktyvuodama mitochondrijų veiklą, gerindama kraujotaką ir skatindama ląstelių atsinaujinimą.

Pagrindas yra šviesos sąveika su ląstelių mitochondrijomis – energijos gamybos centrais. Kai ląstelės absorbuoja šiuos šviesos bangų ilgius, padidėja adenozino trifosfato (ATP) gamyba, kuris yra pagrindinis ląstelių energijos šaltinis. Šis procesas skatina ląstelių regeneraciją, gerina kraujotaką, mažina uždegimą ir stiprina audinius. Infraraudonieji spinduliai prasiskverbia giliau nei raudona šviesa, todėl jų poveikis yra ypač svarbus gydant gilesnius dubens ir makšties audinius.

Raudonos ir infraraudonosios šviesos terapijos nauda moterų intymiai sveikatai
Kolageno ir elastino gamybos skatinimas

Kolagenas ir elastinas yra pagrindiniai baltymai, atsakingi už audinių elastingumą ir tvirtumą. Su amžiumi jų gamyba mažėja, o tai gali lemti makšties sienelių plonėjimą ir sausumą, ypač menopauzės metu. Raudona ir infraraudonoji šviesa skatina šių baltymų sintezę, pagerindamos makšties audinių elastingumą ir storį, kas savo ruožtu gali sumažinti diskomfortą ir pagerinti seksualinę funkciją.

Kraujotakos gerinimas

Pagerėjusi kraujotaka dubens srityje yra esminė moterų seksualinei sveikatai. Geresnė kraujotaka gali padidinti jautrumą, sustiprinti seksualinį potraukį ir pagerinti natūralią lubrikaciją. Infraraudonieji spinduliai (ypač 850–870 nm) pasižymi gebėjimu efektyviai gerinti mikrocirkuliaciją, o tai padeda palaikyti sveikus audinius ir užtikrinti jų aprūpinimą deguonimi.

Uždegimo mažinimas

Lėtiniai uždegimai dubens srityje gali sukelti diskomfortą ir įvairias ginekologines problemas, tokias kaip vulvodinija ar lėtinis dubens skausmas. Šviesos terapija mažina uždegiminius procesus, skatindama priešuždegiminių citokinų gamybą ir mažindama oksidacinį stresą. Tai gali palengvinti skausmą, deginimo pojūtį ir kitus nemalonius simptomus.

Audinių regeneracijos skatinimas

Po gimdymo, chirurginių intervencijų ar traumų makšties audiniai gali būti pažeisti, o jų gijimas gali užtrukti. Raudona ir infraraudonoji šviesa skatina fibroblastų aktyvumą, naujų kraujagyslių formavimąsi ir audinių atsinaujinimą. Tai padeda atkurti makšties audinių struktūrą ir funkciją, sumažinti randų susidarymą bei pagerinti bendrą audinių būklę.

Hormonų pusiausvyros palaikymas Nors šioje srityje reikia daugiau mokslinių tyrimų, preliminarūs duomenys rodo, kad šviesos terapija gali turėti teigiamą poveikį hormonų balansui. Ji gali veikti per endokrininę sistemą, galimai didindama melatonino gamybą ir reguliuodama kitų hormonų lygį. Tai gali būti naudinga moterims, patiriančioms hormoninius svyravimus, ypač menopauzės metu.

Moksliniai įrodymai

Raudonos šviesos terapija ir artimieji infraraudonieji spinduliai vis dažniau tiriami dėl savo teigiamo poveikio moterų dubens ir makšties sveikatai. Nors tyrimų dar nėra labai daug, kai kurie klinikiniai duomenys jau rodo ženklią naudą moterims, ypač menopauzės metu ar po jos.

2019 metais publikuotas tyrimas, publikuotas žurnale Journal of Lasers in Medical Sciences, "The effect of photobiomodulation therapy on vaginal atrophy in postmenopausal women: A pilot study".

Tyrime dalyvavo 30 postmenopauzinių moterų, kurios kentėjo nuo makšties atrofijos simptomų, tokių kaip sausumas, deginimas, skausmas lytinių santykių metu. Naudojant žemo intensyvumo raudoną ir artimąją infraraudonąją šviesą, buvo atliekami 2 seansai per savaitę 4 savaites.

Tyrimo rezultatai:
  • Statistiškai reikšmingą makšties epitelio sustorėjimą (p < 0.05)
  • Sumažėjusį sausumo jausmą – simptomai sumažėjo 43 %
  • Pagerėjo natūrali lubrikacija, sumažėjo diskomfortas ir skausmas lytinio akto metu

Tyrimo išvadą - raudonos šviesos terapija gali būti efektyvus, neinvazinis metodas makšties atrofijos simptomams mažinti.

2020 metais publikuotas tyrimas European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, "Effect of low-level light therapy on vaginal health: A randomized controlled trial".

Tyrime dalyvavo 52 moterys, kurios buvo atsitiktinai paskirstytos į kontrolinę ir eksperimentinę grupes. Eksperimentinė grupė gavo 6 savaičių šviesos terapijos kursą su 670–850 nm bangos ilgio šviesa (raudona + artimoji infraraudonoji šviesa). Tyrimo metu buvo vertinama makšties pH, elastingumas, drėgmė ir pacientų savijauta. 

Tyrimo rezultatai:
  • Makšties drėgmė padidėjo 48 %, lyginant su pradiniu lygiu
  • Skausmas lytinių santykių metu sumažėjo 55 % (p < 0.01)
  • Pagerėjo makšties tonusas ir elastingumas, sumažėjo diskomfortas.

Tyrimo išvada - šviesos terapija gali būti puiki alternatyva hormoniniam gydymui ar papildoma priemonė.

Patogųs prietaisai lengvai integruojami į kasdienę rutiną

Rinkoje pristatomi įvairūs šviesos terapijos prietaisai, nuo nešiojamų panelių iki ergonomiškų, intymiai zonai pritaikytų aplikatorių. Jie yra saugūs, patogūs, lengvai naudojami namų aplinkoje ir gali tapti natūralia sveikatingumo rutinos dalimi. Svarstančioms, kaip papildyti savo kasdienę savijautos priežiūrą inovatyviu sprendimu – raudonos šviesos terapija yra puiki pradžia.

Raudonos ir infraraudonosios šviesos terapija – tai moksliškai pagrįstas, švelnus ir natūralus būdas stiprinti moterų intymią sveikatą, ypač menopauzės ar po gimdymo laikotarpiu. Ji ne tik gerina audinių būklę ir mažina nemalonius pojūčius, bet ir suteikia galimybę pasirūpinti savo savijauta kasdien.